Останні кілька місяців в наш лексикон просто увірвалися нові слова і вирази: соціальна дистанція, масковий режим, локдаун … Давайте ж розберемося що таке локдаун.
Зміст даної статті
- Значення слова локдаун
- Причини локдауна
- Цілі, переслідувані локдауном
- Заходи, що вживаються під час локдауна
Значення слова локдаун
Локдаун (від англ. Lockdown, lock down – закрити, обмежити, заблокувати) – система обмежувальних заходів, що вводяться органами державної або муніципальної влади з метою стримування поширення захворюваності.
Локдаун зазвичай забороняє людям вільно відвідувати або залишати певну зону. Така «блокування» або «карантин» використовується для захисту людей від загрози поширення захворювання (в даному випадку – коронавірусу). Під час локдауну діє режим ізоляції населення, обмежується свобода пересувань і дій в межах певної зони, обмеження роботи підприємств, особливо – в сфері обслуговування населення.
Термін “локдаун” в словники слов’янських мов приніс коронавірус covid-19 в 2020 році. Слово було запозичене для більш точної передачі значення даного процесу.
Причини локдауну
Основною причиною введення локдауну було стрімке поширення вірусу covid-19 і викликані ним ускладнення хронічних хвороб людини, високий відсоток запалення легенів і летальних випадків і, найголовніше, – нездатність системи охорони здоров’я впоратися з таким великим напливом пацієнтів в т.ч. складних випадків, потрібно не амбулаторного лікування, а госпіталізації, спеціальних процедур лікування і підтримки важливих процесів життєдіяльності організму – забезпечення киснем, штучної вентиляції легенів, постійного спостереження за життєво важливими показниками.
Цілі локдауну
Для того, щоб зупинити або хоча б сповільнити поширення коронавірусу влада почала вводити жорсткі заборони, які межують з порушенням конституційних прав людини. Такі заборони та обмеження покликані зменшити контакти людей між собою і, таким чином, зменшити розповсюджуваність хвороби, розвантажити лікарні, дочекатися розробки вакцини від коронавірусу і вакцинації населення. Система таких заборон і обмежень отримала назву “локдаун“.
Необхідно відзначити, що локдаун, введений в 2020 році в багатьох країнах став найжорсткішим за другу половину XX – початок XXI століття і став причиною чергової економічної кризи в багатьох країнах і в світі в цілому, а потрясіння, викликані їм поступаються тільки війнам і масового голоду в XX столітті.
Заходи, що вживаються під час локдауну
Державна влада різних країн розробили цілу систему заходів для стримування і боротьби з коронавірусів, згодом найжорсткіші з них були названі локдауном.
Такі заходи в основному відносяться до обмеження роботи компаній і організацій на певний час, зміни час їх роботи, обмеження або заборони надання певних послуг і т.д.
Тому дуже важливо перед походом за певною послугою уточнити чи працює даний заклад під час карантину або локдауна, якщо так, то як саме, в який час, в які дні. Всі усталені наші звички можуть з нами зіграти злий жарт під час обмежувальних заходів. Тому ми на сайті Locator.ua в секції з контактами і часом роботи всіх організацій додали нагадування про необхідність уточнення по телефону часу роботи даної організації.
Система заходів включає в себе (від самих м’яких до найжорсткіших):
- Обов’язковий масковий режим (в публічних місцях або повноцінний);
- Обмеження роботи транспорту, обмеження його заповнюваності;
- Обмеження кількості людей, які можуть знаходиться одночасно в одному приміщенні в залежності від площі;
- Обмеження роботи підприємств, в основному в сфері обслуговування населення;
- Робота громадського харчування тільки зі столиками на відкритому повітрі або тільки продаж готової їжі та напоїв “на винос”;
- Обмеження на проведення масових заходів, обмеження кількості людей, які можуть збиратися в одному місці одночасно;
- Обмеження на роботу кінотеатрів, театрів і т.д .;
- Закриття великих торгово-розважальних центрів і, відповідно, всіх магазинів в них і пунктів обслуговування;
- Закриття тренажерних залів, кафе, ресторанів, клубів, секцій, кінотеатрів та інших місць масового скупчення людей;
- Перехід на (частково або повністю) віддалену роботу і навчання;
- Закриття дитячих садків, шкіл, університетів;
- Закриття всіх магазинів крім продуктових і аптек;
- Зупинка роботи підземного транспорту;
- Зупинка роботи всього транспорту;
- Обмеження можливості виходу на вулицю (крім походу в магазин, аптеку, вигулу собак, на роботу – якщо роботодавець працює в сфері критичної інфраструктури);
- Заборона залишати місце самоізоляції заражених коронавірусів людей і їх членів сім’ї;
- Контроль за поведінкою хворих, членів їх сім’ї за допомогою обов’язкової установки спеціальних додатків в смартфон;
- Інші заходи.
Висновок
Можливість поширення коронавірусу, як кажуть медики, більше ніж, наприклад, у грипу, імунна система людини більш вразлива до даного вірусу, переноситься він складніше ніж інші віруси, що блукають світом. Тому, для збереження здоров’я і життя більш сприйнятливих груп населення, уникнення ситуації виборчого надання медичної допомоги державі доводиться йти на жорсткі заходи для того, щоб ситуація не виходила з під контролю.